Tájékoztató a 2007. február 15-től bevezetésre kerülő vizitdíj és kórházi napidíjjal kapcsolatos tudnivalókról

 

 

Alkalmanként 300 forintos vizitdíj fizetése mellett igénybe vehető szolgáltatások: háziorvosi ellátás, fogászati ellátás, járóbeteg-szakellátás, járóbeteg-szakellátás keretében nyújtott orvosi rehabilitációs ellátás.

 

Emelt összegű 600 forintos vizitdíjat kell alkalmanként fizetni amennyiben az ellátást a biztosított:

-          saját kezdeményezésére a háziorvosi rendelőn kívül veszi igénybe,

-          saját kezdeményezésére nem annál a háziorvosnál veszi igénybe, aki területi ellátásra kötelezett, illetve akihez bejelentkezett,

-          nem annál a járóbeteg-szakellátónál veszi igénybe, mint ahová a beutalója szól,

-          a csak beutalóval igénybevehető járóbeteg-szakellátást beutaló nélkül veszi igénybe.

 

Ha a biztosított az ügyeleti ellátást veszi igénybe, és azt nem indokolja sürgős szükség,  a vizitdíj összege 1000 Ft alkalmanként.

 

Naponként 300 forintos kórházi napidíj mellett igénybe vehető szolgáltatások: Orvosi beutalás alapján az aktív és krónikus fekvőbeteg szakellátások, ide értve a rehabilitációs fekvőbeteg szakellátást is.

Nem kell tovább fizetni, ha a biztosított adott naptári évben már 20 napi kórházi napidíjat megfizetett.

Amennyiben a biztosított igazolja adott évben 20 napi napidíj megfizetését, az azon felül befizetett napidíj értékét a szolgáltató visszafizeti a biztosított részére. Vizitdíj, illetve napidíj megfizetése nélkül igénybevehető ellátások:

Alanyi jogon mentesülnek a 18 év alattiak. Az életkor alapján fennálló mentesség megállapítása tekintetében a biztosított felvételének napja a meghatározó. Amennyiben a biztosított a 18. életévet a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás igénybevétele alatt tölti be, nem kell a benntartózkodása alatt a fennmaradó napokra napidíjat fizetnie.

Nem kell vizitdíjat fizetni tartós orvosi kezelés esetén.

Nem kell vizitdíjat vagy kórházi napidíjat fizetni a következő esetekben:

kötelező járványügyi intézkedés; katasztrófa-egészségügyi ellátás; népegészségügyi célú, célzott szűrővizsgálat; terhesgondozás, szülés, szülészeti ellátás és gyermekágyas anya gondozása; sürgősségi vagy kötelező gyógykezelés; ha az ellátás kórházi elhelyezésre, vagy a terhelt elmeállapotának pszichiátriai fekvőbeteg-gyógyintézetben történő megfigyelésére irányuló, bírói döntés miatt szükséges; az ellátás igénybevétele során a biztosított elhalálozott; a hajléktalanok ellátására szerződött háziorvosnál és az általa kiállított beutaló alapján bármely más egészségügyi szolgáltatónál veszi igénybe; ha ugyanazon szolgáltatónál egy nap több járóbeteg szakellátást vesz igénybe, a vizitdíjat csak egyszer kell megfizetni.

Nem számít külön alkalomnak, ezért nem kezelésenként kell fizetni injekciós, infúziós kúráért; kötözésért; gyógytorna kezelés; fizikotherápiás kezelés – amennyiben azt nem az orvos végzi.

A finanszírozási szerződéssel rendelkező egészségügyi szolgáltató közreműködője ugyanazon egészségügyi szolgáltatónak minősül.

Tartós orvosi kezelésről beszélünk az alábbi esetekben:

-          rosszindulatú daganatos megbetegedésekben szenvedő betegek oki és tüneti kezelés,

-          vesebetegek dialízis kezelése és az azzal összefüggő vizsgálatok,

-          a véralvadás rendszerének veleszületett betegségeiben szenvedők ellátása,

-          véradással összefüggő vizsgálatok,

-          cukorbetegség kezelése,

-          szerv- és szövetátültetésre várók, valamint szerv- és szövetátültetésen átesettek gondozása,

-          HIV fertőzés és AIDS betegség kezelés,

-          szkizofrénia, szkizoaffektív pszichózis, súlyos depresszió, súlyos bipoláris szindróma kórképek kezelése.

Nem kell vizitdíjat, napidíjat fizetni azokért az ellátásokért, melyek költsége nem az Egészségügyi Alapot terheli. A vizitdíjat a szolgáltatás igénybevétele előtt kell befizetni.

Aktív fekvőbeteg-szakellátás igénybevétele esetén a kórházi napidíjat a fekvőbeteg-gyógyintézetből történő elbocsátáskor kell beszedni. Ez a szabály vonatkozik a nappali kórházi, az egynapos sebészeti és a kúraszerű ellátás igénybevételénél is.

Sürgőségi ellátást nyújtó munkahelyeken (ügyelet, sürgősségi fogadóhelyen sürgősségi fogadóhelyen sürgősségi osztályon, illetve soron kívüli ellátási igény esetében) a vizitdíjat és a kórházi napidíjat az ellátás igénybevételét követően kell beszedni, amennyiben a sürgős szükség nem állt fenn.

Amennyiben az orvosi vizsgálat olyan kórképet állapít meg, amely a sürgős szükség kategóriájában tartozik, de a beteg már fizetett, a szolgáltatónak vizitdíj visszatérítési kötelezettsége keletkezik.

A tájékoztató teljes szövege az orvosi rendelőben megtekinthető. A mezőtúri betegek a vizitdíj összegét az orvosi rendelőben nyugta ellenében készpénzben fizetik.